Prejavy jesennej asténie sa výraznejšie ukazujú najmä niekoľko dní alebo týždňov po začiatku jesene. V tomto období sa mnohí z nás stretávajú s typickými príznakmi tejto sezónnej choroby, ktorá sa začína postupne zintenzívňovať. Kombinácia klesajúcich teplôt a zníženého počtu hodín denného svetla nám často prináša pocit ospalosti a pretrvávajúceho stavu fyzickej slabosti.
Table of Contents
Aké sú príznaky jesennej asténie
Je bežné, že trpiaci sa cítia unavení, smutní, letargickí, depresívni, majú problémy so spánkom a sústredením. Okrem toho je bežné, že sa cítia ospalí, s malou chuťou niečo robiť, dokonca je bežné, že majú problém vykonávať každodenné úlohy.
Čo môžete pociťovať počas jesennej asténie?
Jesenná asténia sa dá vedecky vysvetliť nedostatkom melatonínu, hormónu, ktorý reguluje spánok. S menším množstvom slnečného svetla sa zvyšuje produkcia melatonínu, čo vedie k pocitu vyčerpanosti. Súčasne dochádza k poklesu serotonínu, čo spôsobuje ospalosť a všeobecnú únavu. Takáto hormonálna nerovnováha sa často spája s nízkou imunitou a nedostatkom vitamínov v organizme.
Výživa je kľúčovým faktorom pri udržiavaní fyzického a emocionálneho zdravia, a preto je nevyhnutné venovať jej dostatočnú pozornosť v boji proti jesennej asténii. Zásadnou je zdravá a vyvážená strava, prioritou sú potraviny bohaté na vitamíny a minerály, ako je ovocie a zelenina. V našej ponuke Fresh market nájdete potrebné ovocie a zeleninu pre vyváženú stravu, ktorá vám pomôže efektívne zvládať tohto sezónneho nepriateľa – jesennú asténiu.
Čo by ste mali jesť?
- Ovocie a zelenina na zvýšenie príjmu vitamínov do organizmu;
- Orechy na zvýšenie hladiny energie;
- Omega 3 a vitamín D, doplnok Balance Oil od Zinzino, pre dobrú náladu;
- Prírodný jogurt, ktorý pomáha regenerovať črevnú flóru a podporuje tvorbu serotonínu;
- Tmavá čokoláda bohatá na antioxidanty a horčík, ktorý znižuje hladinu stresových hormónov;
- Citróny a pomaranče, citrusové plody bohaté na antioxidanty a vitamín C, ktoré stimulujú imunitný systém a spomaľujú hladinu kortizolu;
- Banány, ktoré poskytujú draslík a tryptofán so silným antistresovým účinkom.
Vyvážený životný štýl, správna strava, pohyb na čerstvom vzduchu a lepšie zvládanie každodenného stresu vám teda pomôžu prekonať toto prechodné obdobie bez väčších problémov, pretože jeseň je predsa nádherné obdobie, ktoré nám každoročne pripomína, aká dôležitá je zmena. Samotná príroda sa vždy prispôsobuje zmenám bez odporu a ukazuje aj nám, že nekladenie odporu a flexibilita sú nevyhnutné na to, aby sme zostali ukotvení v realite.
Môže vitamín D pomôcť pri asténii?
Vitamín D je vitamín rozpustný v tukoch, a preto čím väčšiu máme nadváhu, tým viac ho musíme produkovať a konzumovať, aby sme dosiahli a udržali jeho dostatočnú hladinu v krvi. Na celom svete má nedostatok vitamínu D približne 1 miliarda ľudí. Preto je dôležité monitorovať hladinu vitamínu D a v prípade potreby ju upraviť aj pomocou ďalších zdrojov vitamínu D okrem slnečného žiarenia.
Vitamín D, ktorý využívame, pochádza z lišajníka, malého jedinečného rastlinného druhu. Tento druh reprezentuje symbiotický vzťah medzi riasami a hubami. Lišajník je bežne rozšírený na horských svahoch, skalách a stromoch. Voľba tohto prírodného zdroja vitamínu D3 je zodpovedným rozhodnutím v prospech nášho životného prostredia.
Keďže potreby vitamínu D sú u každého človeka iné (v závislosti od veku, životného rozhodnutia a vystavenia slnečnému žiareniu), Zinoshine bol vyvinutý tak, aby vám umožnil užívať doplnok vitamínu D, ktorý podporuje vaše individuálne potreby!
Zinzino ZinoShine+
Čisto prírodný zdroj pomáha znižovať únavu a vyčerpanie